Schematy graficzne I Ching

 


 TŁUMACZENIE MYŚLI NA LINIE

I Ching charakteryzuje się heksagramami, które są niczym innym jak myślą zakodowaną w liniach. Aby lepiej zrozumieć ten mechanizm, wystarczy pomyśleć o alfabecie Morse'a, dzięki ktòremu myśl może być przekazywana poprzez przerywaną serię dźwięków. System, jak wszystkie rzeczy bardzo proste, zawiera w sobie wyjątkową, wspaniałą złożoność. 
We wszystkich starożytnych kulturach istniały wyrocznie, które ograniczały się do prostej odpowiedzi „tak” lub „nie” wzywającej boskość, czyli absolutną Ciszę. Praktykujemy to nadal, kiedy rzucamy monetą i pytamy „orzeł czy reszka”. W systemie I Ching „Tak” było całą linią, podczas gdy „Nie” było linią przerywaną, więc było połączone z podwójnym myśleniem Yang i Yin. Gdy odpowiedź była bardzo wyraźna, pewna, linia podwajała się (z pewnością tak), a w przeciwnym razie była podwòjnie przerywana (absolutnie nie).
Czasami jednak poza odpowiedzią "tak" lub "nie" pojawiały się też wątpliwości; i tak do „tak” dodaje się „ale” (tak, chcę tego, ale mi szkodzi … nie, nie chcę chodzić do szkoły, ale muszę to zrobić). W ten sposób całe linie mieszają się z łamanymi, tworząc pierwsze 4  (które również zgodnie z rytmem Natury opisywały pory roku, a zarazem naszą ewolucję psychologiczną, ponieważ nasze rozumowanie przebiega na tych liniach sylogistycznych (analogie, dedukcja, logika, indukcja ...)) tak, aby linie wzmacniające były dodawane do zdań pozytywnych i negatywnych pierwszych 4 zdań. Oto jak zmienia się osąd mentalny w oparciu o ewolucyjną dojrzałość linii:

- Młody Yin: Tak, ale, mimo to naciskam ... Nie, wiem, ale ...
- Młody Yang: Tak, oczywiście, ale za wszelką cenę ... Nie, ale, obawiam się, że ...

Zobaczmy, o ile bardziej sensowne są zdania dojrzałego ludzkiego Ducha:
- Stary Yin: Tak, ale, zapomnij o tym ... Nie ma mowy
- Stary Yang: Oczywiście ... Nie, ale, jest coś więcej

Jeśli następnie dodamy, że te 8 zdań przeplatających się ze sobą tworzy słynne 64 heksagramy Zmian, otrzymujemy prawdziwy schemat psychiki emocjonalnej i racjonalnej. Te 8 znaków nie jest obrazami rzeczy, ale ich motorycznymi tendencjami (energią wibrującą), zarówno Natury zewnętrznej, jak i naszej wewnętrznej psychiki.


RUCH ŚWIATŁA I CIENIA, NARODZINY HEKSARAMÓW

Heksagramy I Ching wynikają z uważnej obserwacji ruchu Słońca i jego trajektorii wokół Ziemi, podobnie jak światła i cienia Księżyca, ktòre stale rosną i maleją. Ta trajektoria, podzielona przez 24 godziny doby i 12 miesięcy w roku, tworzy idealną spiralę, znaną nam jako symbol Yin-Yang. Umieszczając heksagramy ziemi i nieba w skrajnych położeniach, światło stopniowo zmniejsza się, dzięki czemu cień rośnie od jednego przesilenia do drugiego i - niewiarygodnie - heksagramy tworzą to, co znamy dzisiaj jako kod binarny, za pomocą którego działają nasze komputery.


64 HEKSAGRAMY, UNIWERSALNA SPIRALA

Heksagramy są ukształtowane zgodnie z 8 zjawiskami rządzącymi ruchem w Naturze (niebo-ziemia, woda-ogień, góra-grom, jezioro-wiatr). W ich połączeniu działają wszystkie żywioły Natury. W taką samą interakcję wchodzą w nas emocje i myśli, obejmując słoneczny cykl światła i cienia, poprzez zmieniające się rolnicze czynności względem pór roku: od siewu do nawożenia, przycinania, nawadniania, zbioru, konserwacji… wszystkie one stają się figurami tego, jak działa również nasz wewnętrzny świat. W rzeczywistości księgę I Ching można wykorzystać na 4 sposoby: do nauki filozofii lub myśli naturalnej, do kierowania działaniami opartymi na ruchach Natury, do używania artefaktów poprzez obserwowanie w jaki sposób Natura wykorzystuje swoje elementy oraz do przewidywania, które nie jest wróżbiarstwem, ale znawstwem prawa przyczyny i skutku - uczymy się widzieć w czasie dokąd prowadzi i co może wytworzyć dana myśl lub działanie. Wielkość Księgi Przemian jest zwieńczeniem tych czterech głównych obszaròw.


„Księga Przemian” jest korzeniem chińskiej kultury. Powstała na początku Neolitu i była znakiem wejścia Chin do społeczeństwa obywatelskiego. Jest to pierwszy klasyk kultury i ma istotny wpływ na pisarstwo, konfucjanizm, taoizm, medycynę chińską, Shushu, filozofię, kulturę popularną i tak dalej. Co więcej, „Księga Przemian” znajduje się również we wszystkich gałęziach współczesnej nauki.
Matematyk Leibniz odkrył, że język jest powiązany z macierzą ósmego rzędu w matematyce: sześćdziesiąt cztery heksagramy to kompletna forma binarna 64 liczb naturalnych od 0 do 63. Zaproponował arytmetykę binarną i w ten sposób promował to, co jest obecnie kodem binarnym, czyli językiem komputerów.
W 1984 r. chiński uczony Qin Xinhua po raz pierwszy zaproponował związek między kodem genetycznym a 64 heksagramami. W 1988 r. uczony Yang Yushan wykazał ponadto, że istnieje zależność jeden do jednego między 64 kodami genów a 64 heksagramami I Ching.



Księga Przemian (I Ching) odznacza się wyjątkową prostotą, choć skomplikowaną w swej wewnętrznej strukturze. Wykorzystuje 5 technik, dzięki którym oraz dzięki poświęceniu, z biegiem czasu odkrywamy inny wymiar rzeczywistości, a przede wszystkim siebie:
1. Sposoby rozumienia świata
2. Sposoby poznawania siebie w ciele
3. Sposoby adaptacji do świata
4. Sposoby na zmianę naszego życia, naszego osobistego świata
5. Codzienne studiowanie I Ching, aby poznać siebie w duszy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz