9. Luo Shu

 


ŹRÓDŁO KSIĘGI PRZEMIAN


W starożytnych Chinach doszło do wielkiej powodzi: ludzie składali ofiary bogu jednej z rzek, która wyszła ze swego koryta, rzece Luo (洛河), aby uspokoić jego gniew. Wòwczas to magiczny żółw wyszedł z wody z całkowicie nienaturalnym wzorem na skorupie, a dokładnie z kwadratem Luo Shu: figury punktów połączonymi liniami, które reprezentowały liczby na podstawie jednostek od 1 do 9, ułożonych w siatkę trzy na trzy . Wydarzenie to sięga okresu między 4000 a 2800 rokiem p.n.e. Od tego czasu plac LuoShu kojarzy się z ochroną przeciwpowodziową i ogólnie z magią.
Tradycja tych numerycznych i geometrycznych kształtów rozpływa się, że tak powiem, w mgle czasu i nabiera prawdziwie magicznego znaczenia. Istnieją one we wszystkich kulturach i we wszystkich tradycjach, w matematyce perskiej, indyjskiej i arabskiej.


ENNEAGRAMM UKRYTY W ZMIENIAJĄCYCH SIĘ LINIACH

Na tym rysunku Luo Shu możemy zobaczyć, jak skrajny Yang odpowiada dwóm pełnym liniom i liczbie dziewięć; skrajne Yin odpowiada dwóm przerywanym liniom i liczbie sześć. Shaoyin i Shaoyang odpowiadają linii całej i linii przerywanej (w odwrotnej kolejności), czyli odpowiednio liczbie osiem i siedem.
Zgodnie z ogólną zasadą „zmian” „wszystko, co osiąga swoją skrajność, koniecznie zmienia się w swoje przeciwieństwo”. Tak zatem zachodzi zmiana w I Ching: skrajny Yang (dziewięć) i skrajny Yin (sześć) – zwane także „starym Yang” i „starym Yin” – reprezentują zmutowane linie (tj. te, które przekształcają jeden Heksagram w drugi). Młode Yang i młode Yin (siedem i osiem), mające już w sobie odpowiednią proporcję Yin i Yang, są stosunkowo bardziej stabilne i reprezentują linie stałe. Zarówno suma wartości linii zmutowanych (6+9), jak i suma wartości linii stałych (7+8) odpowiadają liczbie 15.


MAGICZNY KWADRAT

Są tacy, którzy twierdzą, że ten rysunek zawiera niedostępny dla większości matematyczny klucz do życia i wszechświata. Niezależnie od tego, czy wierzymy w to stwierdzenie, czy nie, z pewnością możemy powiedzieć, że właściwości matematyczne tych konfiguracji są naprawdę szczególne: jeśli zastąpimy kropki na skorupie żółwia liczbami, z łatwością zobaczymy, że Luo Shu jest magicznym kwadratem; jest to kombinacja, w której dodając dowolną kolumnę złożoną z 3 liczb w pionie, poziomie lub ukośnie, zawsze otrzymamy tę samą liczbę (15). Kwadraty tego rodzaju opracowali arabscy ​​matematycy ponad tysiąc lat później.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz