22. Pi

 

Heksagram 22 – Gracja

Ten heksagram poświęcony jest pięknu formy. Gdy forma jest harmonijna, uwalnia wdzięk, a umiejętność uchwycenia tej łaski wzbudza zaufanie, radość i wolność. Heksagram składa się z ognia pod górą, słońca, które musi wzejść, stąd wewnętrzne piękno. Piękno jest więc w nas, jest formą widzenia rzeczy, odkrywania we wszystkim jego ogromu. W formach piękno zawsze pozostaje subiektywne, w istocie obiektywne, z tego powodu tylko piękne dusze są ze sobą w harmonii; inni zawsze dyskutują o tym, co jest piękne, a co nie. Jak powiedział Konfucjusz: „Wszystko ma w sobie piękno, ale nie każdy to widzi”… Nie każdy jest przez piękno opętany.


1
Palce w sandałach są piękniejsze niż kareta. 
Dzięki temu obrazowi Ching zaprasza nas do podejmowania własnych decyzji bez konieczności oczekiwania, aż inni powiedzą nam co i jak robić. Chodźmy samodzielnie, idźmy, zamiast dać się nieść koniom. Zdobywajmy nasze pomysły, ideały, naszą własną osobowość. To sprawia, że ​​dusza człowieka jest piękna, jego wyjątkowość.


2
Zadbajmy o naszą brodę, wiele ona mówi nam o sobie i o tym jak traktujemy innych. 
Tym zdaniem Ching zachęca nas do dbania o siebie bez popadania w manię próżności, bo dobrze jest wiedzieć, że sposób, w jaki prezentujemy się innym (przyzwoicie i czysto oraz z przyzwoitością) jest również sposobem na szanowanie innych i dawanie do zrozumienia jak chcemy ich traktować. Bycie harmonijnym daje pewność siebie, bycie czystym generuje gościnność; oprócz etyki również posiadanie zmysłu estetycznego tworzy pozytywną atmosferę wokół nas.


3
Wystròj jest ważny, ale jeszcze bardziej prosty sposób, w jaki się prezentujemy. Posiadanie usługujących jest piękne, ale piękniej jest, gdy traktujemy ich jak dary, dlatego piękno jest zewnętrzną harmonią, która emanuje z wnętrza. Jeśli nie ma zgodności między tymi dwoma ruchami, piękno zewnętrzne staje się nieporęczne, powierzchowne, aroganckie i ciężkie, typowe dla tych, którzy są piękni, ale puści, typowe dla ludzi pięknych, ale ekstrawaganckich lub zbyt uciążliwych i kosztownych.


4
Piękno pochodzi z prostoty, ponieważ jest bliższe naturze rzeczy, bez masek, bez zbyt wielu sztuczek i korekt. Z tego powodu piękno pochodzi również z umiejętności pogodzenia się z własnymi ograniczeniami; nasze mniej piękne aspekty nabierają blasku, jeśli są akceptowane i rozpoznawane - to sprawia, że ​​można je poprawiać. Akceptacja nieśmiałości, naszej niezręczności, naszej wrażliwości czyni duszę piękną, ponieważ jest szczera. Zejdźmy z tronu, zrezygnujmy z władzy, z dowództwa i wmieszajmy się w tłum, aby doświadczyć piękna codzienności w jego prostocie bez przymusu, przywilejów czy faworyzowania, bo to także czyni duszę piękną, empatyczną, pokorną i pomocną.


5
Mamy niewiele rzeczy, ale robimy nimi wiele; są małe, ale z nimi tworzymy rzeczy ogromne. Dbałość z jaką to robimy sprawia, że ​​te rzeczy są piękne i godne podziwu. 
Nie mamy markowych ubrań, ale nasza osobowość czyni je cennymi ubraniami, ponieważ to nie ubrania czynią nas pięknymi, to my sprawiamy, że to, co nosimy jest piękne; nie mieszkamy w zamku, ale naszskromny dom ma spokój fortu, harmonię twierdzy, radość starożytnej wioski i wspaniałość naszego wewnętrznego zamku.


6
Prostota to najpiękniejsza oprawa życia. Trendy, za którymi podążają masy, to tworzenie upiększeń, dekoracji, artefaktów, aby osiągnąć piękno w rzeczach, ale ... w zasadzie jest to naśladowanie skromności, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, bo prostota jest bardzo trudna, a naśladowanie jej jest prawie niemożliwe; nie można naśladować Natury, można ją tylko odkrywać. Prostota to poszukiwanie esencji, a to nigdy nie jest fałszerstwem. Okrywanie się niezliczonymi dekoracjami i upiększeniami, zamiast uwydatnić piękno, zakrywa je; pojawiają się maski, klauni, postawy karnawałowe: łatwo jest komplikować, trudno upraszczać. Prości ludzie są szczęśliwi, są szczerzy, bystrzy, są pozytywni. Natura jest prosta, nawet samo życie. To my komplikujemy je naszym sztucznym pięknem.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz