49. Ko

  https://www.guoyi360.com/


1
Historia się powtarza, ponieważ ci, którzy jej nie studiowali, są zawsze skazani na popełnienie tych samych błędów z przeszłości. I Ching mówi nam, że przed rozpoczęciem wielkiej zmiany lub wewnętrznej rewolucji konieczne jest poznanie przyczyn i konsekwencji, które zostały już przekazane nam przez wielu innych. Prawdą jest, że nigdy nie uczymy się w pełni umysłem innych, ale doświadczenia bardziej dojrzałych ludzi mogą być skarbem, aby stawić czoła takim samym sytuacjom. „Ludzie się nie zmieniają...” - z pewnością mówią tak ludzie, którzy się nie zmieniają, jest to bardzo matematyczna logika.


2
Bunt powstaje, gdy nie ma posłuchu, potrzeba buntu jest oznaką całkowitego niezrozumienia: Jeśli zastosujemy tę zasadę najpierw do siebie, zrozumiemy, że jeśli nie słuchamy swojej duszy, zawsze będziemy w sobie mieszkać, nie wiedząc dlaczego. W niektórych okolicznościach życia trzeba wszystko zburzyć i zmienić życie, zacząć od zera. Aby nie wciągnąć siebie w nieszczęścia, rozsądnie i mądrze jest angażować ludzi wokół nas w nasze decyzje, wtedy znajdziemy wsparcie. W przeciwnym razie napotkamy sprzeciw nawet wśròd tych, w których wierzyliśmy, że są najbliżej nas.


3
Zmiana nie zawsze przynosi wzrost, ale bez zmian nie ma wzrostu, więc prędzej czy później w życiu każdego z nas musi nastąpić rewolucja. Jeśli się nie zmienimy, nie będziemy się rozwijać. Jeśli nie rośniemy, tak naprawdę nie żyjemy. Gdyby nic nigdy się nie zmieniło, nie byłoby motyli. Budda powiedział: „Zmiana nigdy nie jest bolesna, tylko opór przed zmianą.”
I Ching zachęca nas do rozróżnienia między kilkakrotnym ocenianiem sytuacji przed podjęciem decydującego kroku a ocenianiem niezliczoną ilość razy w celu odwlekania w subtelny sposób, w ramach wymówki, ktòrą nazywamy obłudnie rozwagą. To odwieczna walka między tymi, którzy chcą zmienić swoje życie, a życiem, które zmienia nas swymi ciosami. Więc zmieńmy się, zanim zostaniemy do tego zmuszeni, ponieważ pod wpływem przymusu doznajemy obrażeń, które będziemy musieli ponownie zmienić i przetransformować.


4
Decydując się na zmianę spodziewajmy się krytyki tych, których uważaliśmy za najbliższych. Powiedzą, że ich zawiedliśmy; zawsze nasza zmiana i nawrócenie napotkają opór. Zmieniając się nie spełniamy już wymagań większości, więc spodziewajmy się odrzucenia, krytyki, walki. Nie odpowiadajmy, by nie dać racji innym, to nasza uczciwość sprawi, że z czasem zwątpią w ich niejednoznaczny osąd. Rewolucja jest wewnętrzna, nie myślmy o zewnętrznych zmaganiach. To, co mówią lub myślą inni, nie może być teraz rzeczami z naszego nowego świata. Rewolucja na rzecz nowego świata nie ma nic wspólnego z walką ze światem, który porzucamy.


5
Kiedy postępujemy zgodnie z prawami Natury, wyprzedzamy I Ching. Ta maksyma I Ching mówi nam, że osoba, która przestrzega praw Natury, ostatecznie żyje nimi bez potrzeby ich studiowania. Słuchamy się nie dlatego, że dobrze pouczają, ale dlatego, że dobrze się zachowują; cenniejszy niż wierzący jest człowiek wiarygodny. Marie-Louise von Franz, uczennica i współpracowniczka Carla Gustava Junga, powiedziała: „Jung przestał wypytywać I Ching pod koniec swojego życia, ponieważ, jak mi kiedyś powiedział, znał odpowiedzi z góry. Każdy, kto jest w pełnym i stałym kontakcie z Tao, nie potrzebuje już konsultacji”, żyje I Ching, żyje zgodnie z Naturą. Rewolucja w duchu nie ma końca, jest zmianą w wieczności, nieskończoności i nieustanności.


6
Centki lamparta nie służą do ukrywania się, jak maski hipokrytów, wręcz przeciwnie - plamy te wyróżniają się i narzucają. 
Za pomocą tego obrazu I Ching mówi nam, że to nasze wady, nasze słabości (plamy) raz przezwyciężone i zaakceptowane umożliwiają nam przystosowanie się do zmian bez użycia przemocy. Utrzymujmy ducha akceptacji i przystosowania się. Tego powinniśmy nauczyć się, jeśli naprawdę chcemy dorosnąć. Nie po to, aby zmieniać świat, ale aby zmienić naszą duszę, by poruszała się w niekiedy powolnym tempie zmian innych ludzi i dostosowywała się do tych, którzy wydają się nigdy się nie zmieniać. W ten sposób możemy żyć w świecie, który wcale nie jest dla nas. W ten sposób znajdujemy nasze miejsce w świecie, który nie jest na swoim miejscu. Jeśli zaakceptuję siebie takim, jakim jestem, nikt nie będzie w stanie użyć moich wad jako broni przeciwko mnie; stracą one moc.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz